Projektové energetické hodnotenia
Projektové hodnotenie budov (stanovenie energetického kritéria v zmysle STN 73 0540-2)
Energetickým kritériom (projektovým hodnotením) sa stanovujú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov. Energetické kritérium v zmysle STN 73 0540-2 predstavuje ukazovateľ, ktorý vyjadruje potrebu tepla na vykurovanie v budove. Táto hodnota (je požiadavkou STN) sa porovnáva so skutočnou „vypočítanou“ potrebou tepla na vykurovanie a podáva nám tak obraz o tom, či navrhované riešenie spĺňa požiadavky na energetickú hospodárnosť budov.
Projektové hodnotenie stavby je potrebné priložiť k projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie alebo pre povolenie zmeny stavby a výsledok energetického posudku je potrebné uviesť v technickej správe projektovej dokumentácie.
Splnenie energetického kritéria v zmysle STN 73 0540-2 však neznamená súčasne splnenie požiadaviek energetickej certifikácie budovy v zmysle zákona č. 555/2005 Z.z. v znení neskorších predpisov (najmä zákona č. 300/2012 Z.z.).
Vyhláška č.364/2012 Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva energetická certifikácia budov má prísnejšie kritériá hodnotenia a inú metodiku posudzovania potreby tepla na vykurovanie ako energetické kritérium stanovené STN 73 0540-2. Preto odporúčame investorom spolupracovať s energetickými odborníkmi už vo fáze spracovania projektovej dokumentácie.
Zabezpečíme Vám to vypracovaním predbežného energetického certifikátu budovy, ktorý bude pre Vás určitým návodom na to ako splniť požiadavky kladené STN 73 0540-2 (t.j. splnenie energetického kritéria) a súčasne splnenie požiadaviek kladené na energetickú certifikáciu budovy (v zmysle zákona č.555/2005 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Termovízne merania budov
V rozsahu požiadaviek zákazníka zabezpečujeme doplnkovú službu, ktorá odhalí slabé stránky budov. Je ňou termovízne meranie, ktoré vám poukáže na problémové miesta budovy, systémové poruchy, či nedokonalosť stavebných prác.
Predmetom tejto služby, resp. merania sú podľa požiadaviek zákazníka:
- • Termovízne snímky,
- • spracovanie protokolu z predmetného merania,
- • detailné meranie a hodnotenie problémových miest budovy.
Čo všetko môžete termovíznym meraním vykonať?
- • Zisťovanie tepelných strát budov, objektov, prípadne vykurovacích systémov,
- • detekciu tepelných mostov,
- • kontrolu zatepľovacích a stavebných prác,
- • kontrolu efektívnosti tepelnej izolácie,
- • kontrolu hydroizolácie, detekciu vlhkosti,
- • stav stavebných konštrukcií pri navrhovaní klimatizačných zariadení a iné.
Dôležitým faktorom pri meraní termovíznym zariadením je splnenie požadovaných fyzikálnych podmienok. Jednou zo základných podmienok je napr. dostatočný rozdiel teplôt vzduchu medzi interiérom a exteriérom, pričom výkyvy teplôt musia byť čo najmenšie. Meranie sa zväčša vykonáva len skoro ráno pred východom slnka resp. keď je zamračené. Meranie nie je možné vykonať pri nepriaznivých poveternostných podmienkach ako je hmla, hustý dážď alebo padajúci sneh, pretože voda je pre infračervené žiarenie úplne nepriepustná.
Z uvedeného vyplýva, že meranie nie je možné vykonať kedykoľvek v roku, ale musia byť na to vytvorené vhodné podmienky. Preto je potrebné vopred konzultovať najvhodnejší termín vykonania požadovaného termovízneho merania.
Energetický manažment ISO-50001
Naša spoločnosť Vám ponúka pomoc a podporu pri zavedení systému manažmentu hospodárenia s energiami, vedúceho k udeleniu certifikátu normy ISO 50001:2011. Táto medzinárodná norma je použiteľná na všetky typy a veľkosti organizácií, bez ohľadu na geografické, kultúrne alebo sociálne podmienky.
Účelom IS0 50001 je umožniť organizáciám vytvárať systémy a procesy potrebné pre:
- • znižovanie energetickej náročnosti,
- • zlepšovanie energetickej účinnosti,
- • analýza spotrieb energie.
Úspešnosť zavedenia systému manažmentu hospodárenia s energiou závisí od angažovanosti všetkých úrovní a funkcií organizácie, hlavne však vrcholového vedenia. Norma ISO 50001 je založená na spoločných prvkoch systému manažmentu ISO, čím je zaistená vysoká kompatibilita hlavne s ISO 9001 a ISO 14001.
Celosvetové použitie tejto normy prispieva k vyššej účinnosti využívania dostupných zdrojov energie, zvyšovaniu konkurencieschopnosti a znižovaniu emisií skleníkových plynov.
Podporná energetická služba
PODPORNÁ ENERGETICKÁ SLUŽBA = PRACOVNÁ POZÍCIA ENERGETIK, ODBORNÍK A AUDITOR V JEDNEJ OSOBE!
V prípade potrieb Vám ponúkame možnosť podpornej energetickej služby so snahou v prvom kroku kvantifikovať spotrebu energie a v druhom kroku navrhnúť opatrenia na znižovanie energetickej náročnosti a zvyšovanie energetickej efektívnosti.
Veď cieľom každého je čo najefektívnejšie znižovať spotrebu palív a vstupných energií, čo predstavuje znižovanie prevádzkových nákladov a v konečnom dôsledku prináša úsporu.
Sme Vám plne k dispozícií.